Önleyici Bakım

Önleyici Bakım

Araç filolarının geleneksel olarak bakımları iki şekilde yapılmaktadır. Bunlar düzeltici ve önleyici bakımlardır. Düzeltici Bakım genellikle planlanamaz ve bir araçtaki arızalı bir öğeye müdahale edilir. Düzeltici bakım, arıza oluşup araç servis vermez hale geldikten sonra yapıldığı için filo yöneticileri için maliyet ve zaman kaybına neden olan bir bakım yöntemidir.

Önleyici bakım ise araç bileşenlerinde oluşabilecek arızaları önlemek için düzenli bakımın planlandığı ve uygulandığı filo bakımına yönelik proaktif bir yaklaşımdır.

Önleyici bakım programı, filo yöneticilerinin genel çalışma sürelerini iyileştirmelerine ve planlanmamış onarımlarla ilişkili maliyetleri azaltmalarına ve ayrıca filolarındaki varlıkların ömrünü uzatmalarına olanak tanır.

Güçlü ve sürdürülebilir bir önleyici bakım programı filo için hayati önem taşır. Filoyu bakımlı tutmak yalnızca çalışma süresini en üst düzeye çıkarmakla ve araç ömrünü uzatmakla kalmaz, aynı zamanda taşınan varlıkların güvenliğini de sağlar.

Ticari araç yazılımı araçların planlanmış bakımlarını takip etmek için kullanılabilir. Platform aracın bir önceki bakımdan sonra kat ettiği mesafeyi hesaplayarak bir sonraki bakıma kalan km bilgisini verir ve önleyici bakım yönetimini kolaylaştırır.

Bakım Hizmetlerinin Optimizasyonu

Etkili planlı bakım tedbirleri, müşteri memnuniyetinin artması ve maliyetlerin azaltılabilmesine olanak sağlar. Ayrıca bu bakımlar sayesinde rakipleriniz arasından sıyrılarak maliyet olarak daha iyi seviyelere gelmenizi sağlar.

Operasyon Verimliliğinin Arttırılması

Bakım tedbirleri planlarının oluşturulması ile makinenin arızalı halindeyken durma zorunluluğundan ötürü kaynaklanabilecek maliyet zararını minimize eder. Kaynaklar ve tedbirler zamanında uygulanırsa daha kolay ve hızlı üretim sağlanabilmektedir. Servis ihtiyacını minimize ettiğinden bakım & servis işlemleri ile ilgilenecek personel sayısı en aza indirilir. Hem zaman hem de maliyet açısından daha efektif insan kaynağı kullanımı sağlanır.