Yapay Zeka

Yapay Zeka

Yapay zeka bilgisayar sistemlerinin insan benzeri zeka ve öğrenme yeteneklerini modelleyen bir alanıdır. Yapay zeka insan benzeri işlemleri gerçekleştirmek için tasarlanmış algoritmalar kullanır.

 Görüntü İşleme, Doğal Dil İşleme, Robotik, Otomatik Karar Verme, Oyunlar, Bakım Tahmini, Performans Analizi, Sürüş Güvenliği, Otonom Araçlar vb. birçok farklı alanda yapay zeka kullanılabilir.

Yapay Zeka Destekli Önleyici Bakım

Yapay zeka, önleyici bakım (preventive maintenance) süreçlerinde yaygın olarak kullanılır. Önleyici bakım, bir makine veya sistemdeki arızaları önceden tespit ederek planlı bakım yapılmasını sağlar ve böylece beklenmedik arızaların önüne geçilir.

Geliştirdiğimiz yazılım ve algoritmalar aracın sensörlerinden gelen verileri toplar, bu verileri analiz eder ve araçta herhangi bir anormallik veya arıza belirtisi olup olmadığı tespit eder. Bu sayede, bakım personeli arıza belirtilerini önceden tespit ederek planlı bakım yapabilir ve beklenmedik arıza kaynaklı çalışmama sürelerinin önüne geçilebilir.

Ayrıca, aracın ömrünü artırmak için bakım zamanlamasını da optimize etmekteyiz. Aracın performansını analiz eder ve en iyi bakım zamanlamasını belirlemek için makine öğrenimi algoritmalarını kullanırız. Bu sayede, makine ömrü uzatılabilir ve daha düşük maliyetlerle daha yüksek verimlilik elde edilebilir.

Özel Projeler

Çeşitli firmalara ve kamu kurumlarına özel olarak kendi istedikleri alanlar doğrultusunda makine öğrenmesi algoritmaları kullanarak kurumlara özel çeşitli analizler, tahminlemeler ve optimizasyonlar içeren çözümler sunmaktayız. Geliştirdiğimiz yapay zeka tabanlı çözümlerimiz ile kurumlara:

  • Karar alma süreçlerinde destek olması adına karar destek sistemleri geliştirebilir,
  • Karlılıklarını arttırmak adına maliyetlerini düşürmelerine yönelik tahminlemeler yapabilir,
  • Ve verimliliklerini arttırmak için çeşitli optimizasyon önerileri sunabiliriz.