Takip Sistemleri

Takip Sistemleri Nedir?

Konum ve yön bulma yeryüzünde çok eskiden beri üzerinde uğraşılan önemli bir konudur. Özellikle iletişim, uydu ve bilişim alanındaki gelişmeler bu konunun çözüme ulaşmasını sağlamış olup, günümüzde kurumsal ve bireysel birçok uygulamada konum bulma/takip sistemleri kullanılmaktadır.
Araç Takip Sistemleri (ATS), bu gelişmelerden ortaya çıkan yüksek teknoloji bir üründür. Bu sistemler ile sadece ulaşım araçları değil, her türlü nesne ve hatta canlılar gerçek zamanlı veya geçmişe dönük olarak konum bilgileri kayıt altına alınarak izlenebilmektedir. Araç takip sistemleri kişisel ve kurumsal, askeri ve sivil, farklı sektörlerde pek çok kullanım alanına sahiptir.
Global Konumlandırma Sistemini (GPS) ve Mobil İletişim için Global Sistem (GSM) kullanarak elektronik aygıtların nesne ve canlılara takılmasıyla gerçekleşen izleme, bir sayısal harita üzerine nesne konumlarının işlenmesi ile gerçekleşmektedir. Araç konumlarını elde etmek için kullanılan elektronik aygıtlar bu işlem için uydulardan gelen sinyalleri kullanan GPS alıcılarından oluşur. Konum bilgileri bir iletişim modülü kullanılarak izlemenin gerçekleşeceği merkeze iletilir. İzleme merkezinde, gelen konum bilgileri bir yazılım aracılığı ile bilgisayar ekranında görüntülenen sayısal haritalar üzerine işlenerek araçlar izlenir.