Elektronik İzleme Sistemi

Elektronik İzleme Sistemi Nedir?

Elektronik izleme; şüpheli, sanık veya hükümlülerin elektronik yöntem ve araçlar ile toplum içinde izlenmesini, gözetim ve denetim altında tutulmasını sağlayan, mağdurun ve toplumun korunmasını destekleyen kararların infaz edilmesinde kullanılan bir yöntemdir.

Elektronik izleme ile yükümlülerin denetimi; 5402 sayılı Denetimli Serbestlik Hizmetleri Kanunu’nun 15/A maddesinde yer alan; “Şüpheli, sanık ve hükümlülerin toplum içinde izlenmesi, gözetimi ve denetimi elektronik cihazların kullanılması suretiyle de yerine getirilebilir.” hükmü gereğince yerine getirilmektedir.

Elektronik İzleme Sistemi Yazılımı

Elektronik İzleme Yazılımı; takip edilen kişileri canlı izlemek, izleme süresince oluşan alarmları anlık olarak takip etmek ve raporlamak için geliştirilmiş WEB tabanlı bir platformdur.

Platform Java, Go ve Nodejs dilleri kullanılarak yüksek güvenlikli ve ölçeklenebilir şekilde mikro-servis mimarisiyle geliştirilmiştir. İzleme yazılımının ana işlevleri arasında; mobil ünite, sabit ünite, alkol izleme ünitesi gibi farklı elektronik gözetim cihazlarından verilerin alınması, TCP IP/UDP/HTTP/HTTPS/MQTT gibi iletim protokollerinin desteklenmesi yer alır. Mikro-servis mimarisiyle geliştirilen yazılımın ölçeklenebilir özelliği sayesinde binlerce terminalin aynı anda çalışmasını destekler. Gerçek zamanlı ve tarih filtresine bağlı geçmişe yönelik izleme yapılabilir. Gerçek zamanlı alarm, elektronik çit, kural dışı müdahale, ağ kesintisi, düşük pil, ekipman arızası vb. olmak üzere birçok bildirim ve alarmı destekler.