Konteyner Takip Sistemi

Konteyner Takip Projesi

Ülke sınırlarına yük taşıma amacı ile giren ve transit yolculuk yapan tırların ülke sınırlarını terk edene kadar izlenmesi

Türkiye sınırından içeri giren ve transit olarak ülke sınırları içinde yolculuk yapan tırların taşıdıkları gümrüğe tabi kıymetli malların ülke sınırı içinde indirilmemesi, tırlara kasti olarak zarar verme gibi yasa dışı olayların önüne geçilebilmesi için tırların elektrik alt yapısından beslenmeyen cihazlarla gerçek zamanlı olarak izlenebilmesi gerekmektedir.

Mahrek Teknoloji'nin Çözümü

Mahrek ekibi ve sorumlu idarenin yetkilileri ile yapılan detaylı çalışmalar sonrasında araçların izlenmesi, belli kurallar ihlal edilirse sistemin alarmlar üretmesi ve geriye dönük raporların alınması gibi detaylarla projenin içeriği belirlenmiştir.

Sistem Nasıl Çalışır?

Aracı gerçek zamanlı takip edebilmek için zorlu çevresel şartlarda sorunsuz ve güvenilir olarak çalışabilecek bir cihaz ihtiyacı vardır. Takip cihazı araç elektriğinden beslenmeyen ve tam şarj ile 300 saat takip imkânı sağlayan IP6K9K sızdırmazlık ve toz dayanıklılığı standardına, UL94 yanmazlık belgesine sahip güçlü mıknatıslarla kolayca konteyner’ın altına tutturulabilecek şekilde tasarlanmıştır.

  • Cihazlar platform üzerinden aktif ve deaktif edilir.
  • Araç kendisine verilen süre içinde çıkış yapacağını bildirdiği sınır kapısından ülkeyi terk etmek zorundadır. Aksi taktirde alarm oluşturulur.
  • Araçlar çeşitli harita katmanlarında gerçek zamanlı olarak izlenebilir.
  • Platform araca atanan güzergâh dışında bir yol kat edildiğinde sistem alarm üretir.
  • Önceden belirlenen süreler dışında yer değiştirmeyen araçlara müdahale edilerek neden durduğu ya da beklediği sorgulanır.
  • Yük tanımı, sürücü bilgileri, özel notlar gibi bilgiler sisteme kolayca eklenir.
  • Takip cihazları yazılım platformu içinde stok olarak takip edilir. Birim zamanda hangi takip cihazının hangi sorumlu noktada ya da hangi aracın üzerinde takılı olduğu bilgisi izlenebilir.

Proje Sonucu

Takip platformunun ilgili idarenin sunucularına kurulması ve takip cihazlarının teslim edilmesi sonrasında ülke sınırları içine giren tırlar güvenli bir şekilde takip edilmiş, atanan kurallar dışında hareket eden tırlara müdahale edilebilmiş ve kaçakçılık olaylarının önüne geçilmiştir.

Projelerimiz

Teknoloji Projelerimiz