Ticari Araç Sistemi Projesi

Türkiye’nin en büyük metropollerinden birisine toplu taşıma aracı ve ilgili araçlara bakım hizmeti sağlayan yerli otobüs üreticisi firma için bakım maliyetlerinin ve arıza nedeni ile araç seferlerinin aksama sürelerinin azaltılması

Toplu taşıma hizmeti veren otobüslerin yolculara kesintisiz hizmet verebilmesi belediyelerin hizmet kalitesi konusundaki en önemli göstergelerinden birisidir. Büyükşehir merkezlerinde bazı hatlarda 7/24 verilen toplu taşıma hizmeti için otobüslerin arıza kontrollerinin düzenli olarak yapılması, arıza durumunda olan araçların bakımlarının hızlı şekilde tamamlanması otobüs üreticilerinin hizmet SLA (Service Level Agreement) kriterlerinde belirtilmektedir. Hizmet veren otobüslerin CANBUS (Otomotive kullanılan CANBUS protokolü (kontrol üniteleri arası ağ), bu iletim yöntemi üzerinde geliştirilmiş bir sistemdir) verilerinin ve oluşan arıza durumlarının uzaktan izlenebilmesi hem hizmet kalitesinin yükselmesi hem de bakım maliyetlerinin azaltılması için önemli bir ihtiyaçtır.

Mahrek Teknoloji'nin Çözümü

Mahrek ekibi otobüs üreticisi firmanın operasyonu yöneten ekibi ve Ar-Ge ekibi dahil olmak üzere çeşitli birimleri ile çalışmalar yapmış, ihtiyaç analizleri gerçekleştirmiş, yazılım platformu ve donanımdan oluşan bileşenleri içeren bir sistem çözümü sunmuştur.

Sistem Nasıl Çalışır?

Sistem kapsamında otobüslere bir takip cihazı montajı yapılmıştır.

  • Cihazlar GPS takibi yapabilmektedir.
  • CANBUS hattına yayın yapılan ve üretici firmanın görmek istediği PGN (Parameter Group Name) verileri cihaz tarafından merkezi sunucuya iletilir.
  • Cihaz G-sensor ile ivme verisi sağlar.
  • Araçlardan alınan PGN verilerini görseller eşliğinde bir dashboard ekranında sergiler.
  • PGN değerleri için limit değerler tanımlanmasına imkân sağlar. Bu değerler aşıldığında sistem alarm üretir ve bu alarmlar izleme ekranında bildirimler şeklinde gösterilir. SMS ya da e-posta olarak alarm bildirim seçeneği de mevcuttur.
  • Araçlarda oluşan arızalar anlık olarak platform ara yüzünde bildirim olarak gösterilir.
  • Anlık CANBUS verileri, alarm ve arıza verileri istenen tarih ve saat aralıklarında raporlayabilir.
  • G-sensor verileri ile sürücü değerlendirmesi yapılabilir.

Proje Sonucu

Sistemin kurulumu yapılmış, operasyon yetkilileri ve ilgili birim personellerinin eğitimleri tamamlanmıştır. Otobüslerin dijital olarak konum ve PGN veri takibi yapılmaya başlanmıştır. Sistemin kullanılmasıyla otobüslerin sefer yaptığı zamanlarda arızalar uzaktan teşhis edilmeye başlanmış, bakım ve tamir programları planlama imkânı oluşmuş ve otobüslerin arıza nedeni ile görevden çekilme zamanları minimize edilmiştir.

Projelerimiz

Teknoloji Projelerimiz